עגלת קניות

“כששואלים אותי על חיי,
אין לי הרבה מה לומר…
ילדות רגילה, התבגרות רגילה,
למדתי, התחתנתי, ילדתי.
אפילו לא חזרתי בתשובה.
דתיה נולדתי ונשארתי.
בקיצור – משעמם”

אוֹדוֹת הָרַבָּנִית יְמִימָה

אוֹדוֹת הָרַבָּנִית יְמִימָה

כששואלים אותי על חיי,
אין לי הרבה מה לומר…
ילדות רגילה, התבגרות רגילה,
למדתי, התחתנתי, ילדתי.
אפילו לא חזרתי בתשובה.
דתיה נולדתי ונשארתי.
בקיצור – משעמם

קצת ויקיפדיה...

הרבנית ימימה מזרחי (נולדה בי”ז בתמוז ה’תשכ”ז, 25 ביולי 1967) היא רבנית ודרשנית פופולרית בקרב נשים. שימשה בעבר כעורכת דין וכטוענת רבנית.

נולדה בקזבלנקה לרב אלינתן ותרצה רוטשילד. אביה, אחיו של ד”ר משה רוטשילד, היה נכד של הרב ארנסט וייל, מראשי הקהילה היהודית באלזס, וצאצא למשפחת רוטשילד השווייצרית.

סבה מצד אמה, רבי חיים רפאל שושנה, היה רב ודיין במרוקו ובבאר שבע; בלשן, פייטן ומחבר סדרת ספרים על פיוטי המזרח. היא נינת הרב יעקב דהאן ממרקש. כשהייתה מזרחי בת שנה, עלתה עם משפחתה לבני ברק, וממנה עברו לירושלים, לשכונת בית וגן. שמה ניתן לה על שם מלחמת ששת הימים שאירעה זמן קצר קודם ללידתה.

למדה באולפנת חורב ושירתה בשירות לאומי כמטפלת בקשישים. למדה משפטים באוניברסיטה העברית, ועבדה כעורכת דין. לאחר מכן הוסמכה כטוענת רבנית.

10 עֻבְדּוֹת עַל הָרַבָּנִית

מי היו הוריה?
היא ביתם של הרב אלינתן רוטשילד זצ”ל והרבנית תרצה רוטשילד. אביה משווייץ ואימה היא נצר למשפחת דיינים ותיקה מקזבלנקה. במהלך שנות ילדותה בירושלים לימד אותה אביה לטינית, ערבית וצרפתית ונטע בה אהבת תורה לפי גישת הרב שמשון רפאל הירש, שדגל בשילוב של תורה מעמיקה, ביחד עִם דרך ארץ. המיזוג הפנימי של תרבות היֶקים עם מורשת מרוקו מוצא ביטוי בבדיחות רבות בשיעוריה.

למה קוראים לה ימימה?
היא נולדה בתאריך י”ז בתמוז מיד לאחר מלחמת ששת הימים. “לכן קראו לי ימימה”, היא אומרת. “טוב שלא נולדתי אחרי מלחמת יום כיפור, עוד היו קוראים לי כפרה”.

במה עסקה בעברה?
לפני שנהייתה “הרבנית ימימה”, היא היתה עורכת דין ולאחר מכן טוענת רבנית, המלווה נשים בבתי דין. כשראתה שאינה חוזרת מהעבודה שמחה, פרשה מהתחום והחלה ללמד תורה ולשון עברית במכוני גיור.

איך החלה ללמד?
חברה ביקשה ממנה להכין שיעור תורה גם עבור נשים עסוקות. כך החל “השיעור בסלון” בביתה שבשכונת שערי חסד / נחלאות בירושלים.  לכאורה – הרצאה קלאסית, אבל שונה, ועם התייחסות מרעננת לניואנסים העדינים ביותר בחיי נשים. בנוסף על הרעיונות העמוקים, הכינה הרבנית עצות וכלים פרקטיים להתמודדות בכל אתגר אבל יותר מזה, היא הביאה בשורה של התחדשות ואמונה. זה היה בשנת 2001 – תעשו את החישוב.

למה דווקא נשים?
שיעורי הרבנית פונים לנשים ולנערות. “בגברים אני לא מבינה”, היא הסבירה. “אבל מעבר לכך, הנשים הן המנהיגות של הבית ושל הדור הזה והתורה מבקשת לקרוא להן”.

מה הסגנון של הלימוד?
הרבנית מובילה סגנון לימוד חדש ויחודי: “יש תורה נשית. זו אותה תורה אבל היא נמסרת אחרת. למעשה, העולם הנשי בתורה הוא כל כך עמוק ורחב, שאני לא מוכנה לבזבז אנרגיה על לימוד שהוא גברי-ישיבתי או אקדמי”.

בית אבני הקודש, מה זה?
כבר מעל שלוש שנים שהרבנית ימימה ביחד עם אישהּ, הרב חיים, מעורבים עד צוואר בבית “אבני קודש”, מקום שפתחו עבור נערים נושרים. ב”אבני קודש” זוכים עשרות נערים למקום על פני האדמה ובו הם חיים, לומדים ובעיקר: אהובים ללא תנאי.

קצת על בעלה הרב…
הרבנית נשואה לרב חיים מזרחי, ראש ישיבת המקובלים “לשם”, מייסודו של רבי ציון ברכה זצ”ל. לזוג שמונה ילדים. ילד נוסף, יוסף חי, נפטר בגיל שנה ושלושה חודשים ממום בליבו. בנוסף, הרבנית היא חמות וסבתא לנכדים. סיפורים מההווי המשפחתי מובאים על ידה תדיר בשיעוריה.

ספרי הזהב של הרבנית:
ספריה של הרבנית ימימה נהיו לרבי מכר מיד עם צאתם לאור. שניים מהם, “פרשה ואישה: לימוד נשי-ביתי לפרשת השבוע” וגם “במה אברכך? פנקס הצמיחה שלך” (בהוצאת ידיעות ספרים), זכו באות “ספר הזהב” מטעם איגוד המו”לים בישראל, עם מכירות של מעל 20,000 עותקים. 

השיעור השבועי:
בכל שבוע היא מכינה לתלמידותיה / שומעותיה שיעור טרי, שהוא למעשה מופע מסרים המבוסס על חיי נשים, אקטואליה, פרשת השבוע והחג והמועד המתקרבים. היא לא תהסס להביע ביקורת במגוון נושאים, גם פוליטיים וחברתיים. ההומור, הנחמה ושמחת החיים נהיו לסימן היכר מובהק שלה.

מה חדש?

אירועים קרובים / פוסטים / על המדף

על המדף

חדש על המדף!
וְהִגּדְתְּ – הגדה של פסח
הגדה יפהפייה, ערוכה, כרוכה, והיא נשית עד מאוד. מאישה לאישה. הגדה שתרים את ליל הסדר...

אירועים קרובים

השיעור בשערי חסד

שיעור הדגל הירושלמי, פתוח לקהל

מתוך הבלוג של יקרת

לשרוד זה המון

ב”ה   את רייצ’ל גולדברג פולין אני מכירה כבר הרבה שנים.  ג’ון, בעלה, למד עם בעלי בתיכון היהודי בשיקגו. והם החליטו לקשור את גורלם בארץ

קראי עוד »

כתוב את הכותרת כאן

קרדיטים לצלמים

אריק סולטן | אפרת אשל | נעמה שטרן – מגזין “מוצש” | רעות קורנפלד – מגזין “פנימה” | איילה אדרי | משה אליהו | יקרת פרידמן

סדרת תוכן:

נָשִׁים בַּתָּנָ"ךְ

סיפורן המופלא של עשר גיבורות תנ”כיות,
שמוסרות לנו פיסות חוכמה נצחיות. 

הרבנית ימימה מביאה את קולן של אימהות,
נביאות ומנהיגות מהימים ההם, לזמן הזה. 

באדיבות מיזם “רגע של חכמה”.

נגן וידאו

הֵרָשְׁמִי וְקַבְּלִי בְּמַתָּנָה >

הַשִּׁיעוּר הַשְּׁבוּעִי

שיעור אחד במתנה

פרשת השבוע תמיד, אבל תמיד, תפרש לך את השבוע שלך. זה הקסם שלה. היא כמו מכתב אישי מאלוקים.
 
וזה מה שאנחנו עושות בשיעור: מפרשות. לומדות את האקטואליה, נכנסות לרזולוציות העדינות ביותר בחיי אישה, מחכימות וטועמות טעם גן עדן. מכאן נצא זקופות יותר, שמחות ומנוחמות, ועם יכולת מוגדלת להשפיע הלאה, על אהובינו. 
 
היום, אנחנו מזמינות אותך.  
eric-sultan--scaled

הֵרָשְׁמִי וְקַבְּלִי בְּמַתָּנָה: >

דַּפֵּי זָהָב

רעיון קצר ומשמעותי,
תורה שמתכתבת עם האקטואליה.
חיזוקית מלאת השראה לקחת איתך לדרך

פעם בשבוע אצלך במייל, ללא עלות.

הֵרָשְׁמִי וְקַבְּלִי בְּמַתָּנָה >

סדרת תוכן:

נָשִׁים בַּתָּנָ"ךְ

סדרה מתוך ‘רגע של חכמה’ עם הרבנית ימימה מזרחי.
סיפורם המופלא של 10 נשים מהתנ”ך. 
להתחבר מחדש למידות הטובות ולאיכויות הפנימיות
של הדמויות מהתנ”ך: האימהות, הנביאות
והמנהיגות שלנובעבר ובהווה.

נגן וידאו

לִצְפִיָּה בַּסִּדְרָה, הָרִשְׁמִי: